Domowa oczyszczalnia ścieków to rozwiązanie, dla mieszkańców terenów nieprzyłączonych do sieci kanalizacyjnej. Jest ekologiczny i bezpieczny dla środowiska sposób na usunięcie nieczystości, które powstają na skutek wykonywania codziennych czynności takich jak np. zmywanie naczyń, gotowanie, ale również spełnianie podstawowych potrzeb fizjologicznych. Decyzja o montażu domowej oczyszczalni ścieków na naszym terenie, wiąże się z podjęciem wielu ważnych decyzji takich jak rodzaj oczyszczalni czy pojemność zbiornika. Jeśli zastanawiasz się jak dokonać odpowiedniego wyboru i co należy wiedzieć przed zakupem domowej oczyszczalni ścieków, przeczytaj poniższy artykuł, w którym znajdziesz odpowiedzi na wszystkie Twoje pytania! 

Domowa oczyszczalnia ścieków – na co zwrócić uwagę przed zakupem? 

Domowa oczyszczalnia ścieków to inwestycja, dzięki której będziemy mogli zrezygnować z korzystania z usług firmy zajmującej się wywozem nieczystości. 

Przed zakupem domowej oczyszczalni ścieków, musimy dokładnie zwrócić uwagę na nasze potrzeby oraz oszczędności, które chcemy przeznaczyć na budowę oraz montaż oczyszczalni. Warto również zwrócić uwagę na rodzaj przydomowej oczyszczalni ścieków, która nas interesuje, ponieważ każda z nich posiada różne parametry i właściwości jak np. wielkość zbiornika. Wybierając odpowiednich wymiarów zbiornik, musimy wziąć pod uwagę ilość zużywanej wody przez wszystkich domowników. Najczęściej szacuje się, że na jedną dobę, jeden mieszkaniec zużywa około 150 litrów. Ilość ta dotyczy nie tylko rzeczywistego zużycia wody, ale także codziennych obowiązków domowych, które związane są z wykorzystaniem wody jak np. gotowanie, pranie czy zmywanie. Pojemność zbiornika domowej oczyszczalni ścieków ma również wpływ na dokumentacje oraz formalności, które należy dostarczyć do odpowiednich instytucji w celu uzyskania pozwolenia na budowę i montaż instalacji. 

Domowa oczyszczalnia ścieków – montaż i budowa instalacji

Budowa oraz montaż domowej oczyszczalni ścieków to proces, który najlepiej zaplanować w okresie wiosenno-jesiennym. W tym okresie montaż oczyszczalni będzie zdecydowanie łatwiejszy i mniej uciążliwy, ponieważ ziemia nie będzie twarda, zmarznięta czy rozmoczona, co mogłoby być problematyczne podczas wykopów. Najczęściej klienci decydują się na biologiczną oczyszczalnie ścieków, ze względu na niewielką przestrzeń, która potrzebna jest do jej montażu. Nowoczesne zbiorniki, które stanowią jeden z najważniejszych elementów domowej oczyszczalni ścieków, wykonywane są z trwałych i odpornych na nacisk materiałów, dzięki czemu mogą być one montowane w każdym miejscu. Domowa oczyszczalnia ścieków najczęściej ma układ poziomy, a wszystkie komory instalacji umieszczane są obok siebie w specjalnych pojemnikach. Producenci domowych oczyszczalni ścieków w ostatnim czasie decydują się na stworzenie jednego zbiornika, który podzielony jest na kilka osobnych komór, a w każdej z nich odbywa się poszczególny etap oczyszczania ścieków.