Zarówno nawozy węglanowe, jak i inne są podzielone na grupy. Wynika to m.in. z szybkości ich działania, roślin, którymi się je nawozi czy możliwością regulowania odczynu gleby. Każde z kryteriów sprawia, że nawozy muszą mieć odpowiednie atesty i certyfikaty, ponieważ niektóre nawozy węglanowe są używane w uprawach ekologicznych.

Nawozy wapnowe węglanowe i tlenkowe

Nawozy wapnowe jak każdy inny produkt mają swoje wady i zalety. Wapno tlenkowe, czyli najczęściej palone lub budowlane szybko działają i zobojętniają wodór w glebie, nasycając ją odpowiednio. Wadą tego typu nawozów jest jego reaktywne działanie. Dodatkowo ten typ nawozu może degradować próchnicę w glebie i nie stosuje się ich bezpośrednio przed siewem.

Nawozy węglanowe natomiast są nawozami, które najczęściej są z kredy pylistej, kredy pastewnej albo mączki wapnowej. To nawozy, których działanie jest wolniejsze i mniej “atakujące”, co sprawia, że jest najlepszym wyborem do nawożenia gleb z mniejszą zawartością próchnicy. Im lepiej rozdrobniony nawóz, tym lepiej się wchłonie.

Wapno dolomitowe i jego właściwości

Kolejnym rodzajem nawozu wapnowego jest wapno dolomitowe, które jest najsłabszym nawozem z właściwościami odkwaszającymi glebę. Jest to to nawóz, który nie rozpuszcza sie w wodzie. By w miarę skutecznie odkwaszały, muszą mieć domieszkę węglanu magnezu.

Właściwości wapna dolomitowego to:

  • zwiększa zawartość magnezu w glebie,
  • dostarcza glebie mikroelementy, np. bor, cynk i żelazo,
  • zwiększa odporność roślin na bardzo niskie temperatury,
  • rośliny przyswajają go dość szybko.

Który nawóz wapnowy będzie najlepszy?

Szukając najlepszego nawozu wapnowego do swoich upraw warto wziąć pod uwagę kilka spraw: zakwaszenie gleby – by ją najbardziej odkwasić należy stawiać na nawozy węglanowe, ponieważ należą do najskuteczniejszych, ekologiczność uprawy – do eko upraw nawóz musi mieć odpowiednie certyfikaty i wiele innych takich jak m.in. o ile chcemy zwiększyć plony. Kupując nawóz węglanowy warto zwrócić uwagę na Dewonit cieszący się dużą popularnością.